Współcześnie giełdy kryptowalut to miejsca, które są coraz częściej odwiedzane zarówno przez profesjonalnych inwestorów, ale przede wszystkim laików inwestowania. Niemniej już jakiś czas temu pojawiła się nowoczesna generacja giełd, która zyskała ogromną popularność, a także uwagę szeroko pojętej społeczności kryptograficznej. Wszystkie tzw. zdecentralizowane giełdy tj. DEX mają wiele zalet na przykład w stosunku do innych scentralizowanych tj. CEX. Należy jednak podkreślić, że zarówno jedne, jak i drugie mają wady i zalety. Zatem czym są rozproszone giełdy kryptowalutowe?
Rozproszone giełdy kryptowalutowe – czym konkretnie są i o co w nich chodzi?
Popularność giełd kryptowalut z roku na rok rośnie. Między innymi z tej prostej przyczyny powstaje coraz więcej wartościowych materiałów i informacji, czym konkretnie takie giełdy są i jak się na nich odnaleźć. Giełda scentralizowana, a więc DEX to jedna z platform, która pozwala na skuteczną wymianę aktywów cyfrowych, funkcjonująca na co dzień na zasadach decentralizacji, a więc nie takie giełdy nie posiadają władzy centralnej. Tym samym zdecentralizowana giełda pozwala m.in. na handlowanie różnymi kryptowalutami bezpośrednio pomiędzy inwestorami. Taka sytuacja ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo włamań i możliwych kradzieży, ponieważ minimalizuje takie ryzyko do absolutnego minimum.
Rozproszone giełdy kryptowalut – najważniejsze zalety
Zdecentralizowane giełdy kryptowalut posiadają wiele atutów, które na pierwszy rzut okna mogą nie być widoczne dla początkujących inwestorów. Jakie są to atuty i na czym konkretnie polegają?
- Prostota i szybkość, ponieważ szeroko pojęta wymiana kryptowalut jest bardzo wygodną metodą dokonywania różnorodnych operacji i transakcji. Oznacza to, że za pomocą kilku kliknięć można przeprowadzić skomplikowane operacje.
- Bezpieczeństwo, ponieważ scentralizowane giełdy są współcześnie zdecydowanie bardziej bezpieczne, co też jest jednym z nadrzędnych założeń giełd kryptowalutowych. Brak scentralizowanego przechowywania jakichkolwiek danych uniemożliwia ich wykradzenie, nawet w momencie niebezpiecznych ataków.
- Niezależność od regulatorów, ponieważ zdecentralizowany system giełd chroni je przed potencjalną ingerencją odpowiednich władz w środki użytkowników. W ten sposób niemożliwe jest ustalanie cen wyjściowych różnych pozycji, co jest z korzyścią dla całego ekosystemu.
Warto zaznaczyć, że postęp technologiczny biegnie do przodu, galopując coraz szybciej. Tym samym można zakładać, że zdecentralizowane giełdy kryptowalut będą tak samo szybko się rozwijać. Z kolei dynamicznie rosnąca liczba nowych użytkowników, a także coraz większe zainteresowanie, sprawia, że zdecentralizowany rynek kryptowalut jest coraz większy.